Our range of products include metravi - accessories for digital multimeter clamp meter tl 70, metravi - accessories for digital multimeter clamp meter tl 74, metravi - accessories for digital multimeter clamp meter ca 01, metravi - accessories for digital multimeter clamp meter tl 75, metravi - accessories for digital multimeter clamp meter ts 03 and metravi - accessories for digital multimeter clamp meter pd 28.
Get Latest Price
| Max AC Current | 300A |
| Current Type | AC/DC |
| Measurement Type | True RMS |
| Max DC Voltage | 1000V |
| Max AC Voltage | 600V |
| Jaw Opening Size | 30mm |
₹ 335 / Piece Get Latest Price
| Max AC Current | 1000A |
| Current Type | AC/DC |
| Measurement Type | True RMS |
| Max DC Voltage | 1000V |
| Max AC Voltage | 1000V |
| Jaw Opening Size | 30mm |
| Display Count | 6000 Counts |
| Safety Rating (CAT) | CAT III 1000V |
Metravi TL-74 Silicon Test Leads for Multimeter and Clamp Meter are made for rugged use and can stand up to temperatures, high and low, much better than the regular & traditional vinyl test leads.
They won’t even become brittle in extremely low temperatures. They offer basket style strain relief and feature high copper strands.
One Pair (Red and Black) Single Insulation, comfort grip, 1 Meter Silicon insulated test leads, with right-angle shrouded banana plugs, 4mm plug Dia, 2mm Dia test lead point, CAT II 1000V 10A, CAT III 1000V, CAT IV 600V with protective caps.
Features of Metravi TL-74 Silicon Test Leads for Multimeter and Clamp Meter:
✅ More flexible, more heat and burn resistant
✅ More chemical and solvent resistant
✅ Less sensitive to environmental temperatures
✅ Won’t even become brittle in extremely low temperatures
✅ High current ratings
✅ Double-injection moulding
✅ Made for rugged use and can stand up to temperatures, high and low, much better
✅ Don’t burn even on contact with soldering irons
✅ Confirm to CAT II 1000V 10A, CAT III 1000V, CAT IV 600V
✅ Last much longer then PVC leads
✅ Have comfort grips
✅ Come with right-angle shrouded banana plug, 4mm plug Dia, 2mm Dia test lead point with protective caps
✅ Come with a one year warranty against manufacturing defects
₹ 1170 / Piece Get Latest Price
| Max AC Current | 200A |
| Current Type | AC/DC |
| Measurement Type | True RMS |
| Max DC Voltage | 200A |
| Max AC Voltage | 200A |
| Jaw Opening Size | 16mm |
| Safety Rating (CAT) | CAT IV 600V |
₹ 600 / Piece Get Latest Price
| Max Ac Current | 1500 A |
| Jaw Size | 18 mm |
| True Rms | Yes |
| Max Ac Voltage | 600 V |
| Max Dc Voltage | 600 V |
| Max Dc Current | 400 A |
Metravi TL-75 Silicon Test Leads for Multimeter and Clamp Meter are made for rugged use and can stand up to temperatures, high and low, much better than the regular & traditional vinyl test leads.
They won’t even become brittle in extremely low temperatures. They offer basket style strain relief and feature high copper strands.
One Pair (Red and Black) Double Insulation, comfort grip, 1 Meter Silicon insulated test leads, with right-angle shrouded banana plugs, 4mm plug Dia, 2mm Dia test lead point, CAT II 1000V 10A, CAT III 1000V, CAT IV 600V with protective caps.
Features of Metravi TL-75 Silicon Test Leads for Multimeter and Clamp Meter:
✅ More flexible, more heat and burn resistant
✅ More chemical and solvent resistant
✅ Less sensitive to environmental temperatures
✅ Won’t even become brittle in extremely low temperatures
✅ High current ratings
✅ Double-injection moulding
✅ Made for rugged use and can stand up to temperatures, high and low, much better
✅ Don’t burn even on contact with soldering irons
✅ Confirm to CAT II 1000V 10A, CAT III 1000V, CAT IV 600V
✅ Last much longer then PVC leads
✅ Have comfort grips
✅ Come with right-angle shrouded banana plug, 4mm plug Dia, 2mm dia test lead point with protective caps
✅ Come with a one year warranty against manufacturing defects
₹ 3280 / Piece Get Latest Price
| Max AC Current | 1000A |
| Current Type | AC/DC |
| Measurement Type | True RMS |
| Max DC Voltage | 1000V |
| Max AC Voltage | 600V |
| Jaw Opening Size | 30mm |
₹ 7790 / Piece Get Latest Price
| Max AC Current | 1000A |
| Current Type | AC/DC |
| Measurement Type | True RMS |
| Max AC Voltage | 600V |
| Jaw Opening Size | 30mm |
| Display Count | 4000 Counts |
Nirmal Bengani (CEO)
Galaxy International
B 25 M G ROAD
Raipur - 492001, Chhattisgarh, India