Prominent & Leading Wholesaler from Raipur, we offer metravi - calibrator cal 600, metravi cem - calibrator cem bx 500, metravi - calibrator m 05s, metravi - calibrator cal 400 3, metravi - calibrator cal 402 4 and metravi - calibrator m 01s.
₹ 10820 / Piece Get Latest Price
| Equipment Type | Multifunction |
| Meas Range | 0 to 25 bar |
| Accuracy | 0.1 % |
| Model Name/Number | CAL 600 |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | PVC |
| Display Type | Digital |
| Brand | Metravi |
₹ 69700 / Piece Get Latest Price
| Function type | Electrical, Process |
| Output range | 4-20 mA, 0-24 mA, 0-10 V |
| Accuracy | 0.05 % |
| Loop power | 28 V loop |
| Power source | Battery |
| Display type | Backlit LCD |
| IP rating | IP20 |
This is used for calibrating long distance Infrared Thermometer, which are designed as handheld and fixed units.
Whether you’re using on-line or handheld infrared pyrometers, you need a high performance calibration standard to verify accuracy. Portable IR Calibrator provides a stable black body target for calibrating non-contact IR thermometers up to 500℃. The portable IR calibrator features a large temperature controlled blackbody target with a diameter of 2.25’’ (57mm), which offers a wide field of view area for optical variations in IR thermometers. With an emissivity of 0.95, the isothermal target can be controlled in set-point increments of 0.1°from 50℃ to 500℃.
For even higher precision, a contact calibration well is located directly behind the blackbody surface. Using an optional digital RTD thermometer and calibrated secondary probe, accuracies of ±0.1℃ can be achieved.
₹ 24080 / Piece Get Latest Price
| Function type | Electrical |
| Accuracy | 0.05 % |
| Output range | 0-24 mA |
| Loop power | 28 V loop |
| Power source | Rechargeable |
| Display type | LCD |
| IP rating | IP20 |
₹ 5160 / Piece Get Latest Price
| Function type | Temperature, Pressure, Electrical, Process, Loop |
| Output range | 0-24 mA, 4-20 mA |
| Accuracy | 0.1 % |
| Loop power | 28 V loop |
| Power source | Battery + mains |
| Display type | Backlit LCD |
| IP rating | IP20 |
| Brand | Metravi |
₹ 9430 / Piece Get Latest Price
| Function type | Electrical |
| Loop power | 24 V loop |
| Power source | Battery + mains |
| IP rating | IP40 |
| Brand | Metravi |
| Model | Cal 402 |
₹ 24189 / Piece Get Latest Price
| Technical Name | Thiophanate Methyl 38% + Kasugamycin 2.23 SC |
| Packaging Size | 1 L |
| Form | Liquid |
| Packaging Type | Bottle |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 70315 / Piece Get Latest Price
| Function type | Electrical |
| Output range | 4-20 mA |
| Accuracy | 0.05 % |
| Loop power | 28 V loop |
| Power source | Rechargeable |
| Display type | Backlit LCD |
| IP rating | IP40 |
₹ 70315 / Piece Get Latest Price
| Type | Handheld |
| Temp range | 0 to 400 C |
| Accuracy | 0.2 C |
| Well depth | 120 mm |
| Block dia | 25 mm |
| Interface | RS485 |
| Cooling type | No cooling |
₹ 70135 / Piece Get Latest Price
| Function type | Multifunction |
| Loop power | 24 V loop |
| Accuracy | 0.02 % |
| Output range | 0-24 mA |
| Measure range | 0-24 mA |
| Pressure option | No pressure |
| Display type | Backlit LCD |
₹ 94300 / Piece Get Latest Price
| Measure range | 4-20 mA, 0-24 mA |
| Loop power | 28 V loop |
| Accuracy | 0.05 % |
| Output range | 4-20 mA |
| Operation | Measure |
| Power source | Rechargeable |
| Display type | Backlit LCD |
₹ 7869 / Piece Get Latest Price
| Function type | Process |
| Output range | 4-20 mA |
| Accuracy | 0.02 % |
| Loop power | 24 V loop |
| Power source | Battery |
| Display type | Backlit LCD |
| IP rating | IP20 |
₹ 8815 / Piece Get Latest Price
| Function type | Pressure, Process, Electrical |
| Output range | 4-20 mA |
| Accuracy | 0.05 % |
| Loop power | 28 V loop |
| Power source | Battery + mains |
| Display type | Backlit LCD |
| IP rating | IP20 |
₹ 13120 / Piece Get Latest Price
| Equipment Type | Temp Calibrator |
| Meas Range | 0 to 10 bar |
| Accuracy | 0.1 % |
| Model Name/Number | CAL 600H NEW |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Display Type | Digital |
| Brand | Metravi |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 28210 / Piece Get Latest Price
| Function type | Electrical |
| Output range | 4-20 mA, 0-24 mA |
| Accuracy | 0.05 % |
| Loop power | 28 V loop |
| Power source | Battery + mains |
| Display type | Backlit LCD |
| IP rating | IP40 |
₹ 9675 / Piece Get Latest Price
| Accuracy | 0.2% |
| Brand | Metravi |
| Display Type | Analog |
| Model Name/Number | CEM SC 05 |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 10400 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | Cal 404 |
| Usage/Application | Industrial |
| Display Type | Digital |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Metravi |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 23290 / Piece Get Latest Price
| Sensor type | Pt100 |
| Temp range | -200 to 850 C |
| Accuracy | 0.05 C |
| Output type | RTD simulate, Resistance |
| Channel count | 2 channel |
| Power source | Battery |
| Display type | LCD |
| Interface | RS232 |
| IP rating | IP20 |
₹ 251125 / Piece Get Latest Price
| Meter type | Calibrator |
| Function type | Electrical |
| Accuracy | 0.02 % |
| Mounting | Portable |
| Display type | Backlit LCD |
₹ 61500 / Piece Get Latest Price
| Function type | RTD |
| Output range | 1 |
| Accuracy | 0.05 % |
| Display type | Backlit LCD |
₹ 45100 / Piece Get Latest Price
| Display Type | Backlit LCD |
| Supply Voltage | 24 V DC |
| Display Digits | 5 Digit |
| IP Rating | IP65 Front |
₹ 7790 / Piece Get Latest Price
| Function type | Process, Multifunction, Loop, Electrical, Pressure, Temperature |
| Output range | 0-10 V, 0-24 mA, 4-20 mA |
| Accuracy | 0.05 % |
| Power source | Battery |
| Display type | Backlit LCD |
| IP rating | IP20 |
| Brand | Metravi |
₹ 6450 / Piece Get Latest Price
| Model Name/Number | CAL 408 |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Stainless Steel |
| Brand | Metravi |
| Display Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 24190 / Piece Get Latest Price
| Function type | Process |
| Output range | 4-20 mA |
| Accuracy | 0.05 % |
| Loop power | 24 V loop |
| Power source | Battery |
| Display type | Backlit LCD |
| IP rating | IP20 |
₹ 12300 / Piece Get Latest Price
| Output range | 0-20 mA |
| Measure range | 4-20 mA, 0-20 mA |
| Loop power | 28 V loop |
| Accuracy | 0.02 % |
| Operation | Source + measure |
| Power source | Rechargeable |
| Display type | LCD |
₹ 41820 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | M 1000 |
| Model Name/Number | PM 29 NEW MODEL |
| Country of Origin | Made in India |
| Type | Process meter |
Nirmal Bengani (CEO)
Galaxy International
B 25 M G ROAD
Raipur - 492001, Chhattisgarh, India