Our range of products include metravi - digital ac dc clamp meter dt 230 new model, metravi - digital ac dc clamp meter dt 1350at, metravi - digital ac dc clamp meter dt 425t, metravi - digital ac dc clamp meter dt 1350, metravi - digital ac dc clamp meter dt 3250 and metravi - digital ac dc clamp meter dt 3250a.
₹ 2380 / Piece Get Latest Price
| Max AC Current | 2000A |
| Current Type | AC/DC |
| Measurement Type | True RMS |
| Max DC Voltage | 1000V |
| Max AC Voltage | 1000V |
| Jaw Opening Size | 40mm |
| Display Count | 6000 Counts |
| Brand. | Metravi |
₹ 2990 / Piece Get Latest Price
| Current Range | 0–1000 A |
| Max AC Current | 1000A |
| Display Type | Digital |
| Current Type | AC/DC |
| AC Or DC Measurement | AC/DC |
| Measurement Type | Average |
| True RMS | Yes |
| Max DC Voltage | 1000V |
| Max AC Voltage | 1000V |
| Jaw Opening Size | 25mm |
| Safety Category | CAT III 600 V |
| Display Count | 6000 Counts |
| Backlight | Yes |
| Battery Type | 2×AAA |
| Brand. | Metravi |
The Metravi DT-1350AT clamp meter is a 5 5/6 Digital Clamp Meter with backlit LCD and powered by two AAA Batteries. The Unit adopts full-function overload protection circuit and can be used for the measurement of DC/AC Voltage, AC Current, DC Current, Resistance, Capacitance, Frequency and Temperature.
The unit is reasonably structured and adopts a rotary switch that integrates function selection, range selection and power on/off. It is a portable and ideal tool for electrical measurements.
The DT-1350AT is in compliance with safety standards, including IEC61010-1, IEC61010-2-032, CAT III 600V and Pollution Degree II.
₹ 4732 / Piece Get Latest Price
| Max AC Current | 1000A |
| Current Type | AC/DC |
| Measurement Type | True RMS |
| Max DC Voltage | 1000V |
| Max AC Voltage | 1000V |
| Jaw Opening Size | 30mm |
| Display Count | 4000 Counts |
| Safety Rating (CAT) | CAT III 1000V |
₹ 2540 / Piece Get Latest Price
| Max AC Current | 1000A |
| Current Type | AC/DC |
| Measurement Type | Average |
| Max DC Voltage | 1000V |
| Max AC Voltage | 1000V |
| Jaw Opening Size | 25mm |
| Display Count | 6000 Counts |
| Brand. | Metravi |
₹ 6480 / Piece Get Latest Price
| Max AC Current | 1000A |
| Current Type | AC/DC |
| Measurement Type | True RMS |
| Max DC Voltage | 1000V |
| Max AC Voltage | 1000V |
| Jaw Opening Size | 45mm |
| Display Count | 4000 Counts |
₹ 4510 / Piece Get Latest Price
| Max AC Current | 1000A |
| Current Type | AC/DC |
| Measurement Type | True RMS |
| Max DC Voltage | 1000V |
| Max AC Voltage | 1000V |
| Jaw Opening Size | 25mm |
| Display Count | 6000 Counts |
| Brand. | Metravi |
₹ 6725 / Piece Get Latest Price
| Max AC Current | 1500A |
| Current Type | AC/DC |
| Measurement Type | True RMS |
| Max DC Voltage | 600V |
| Max AC Voltage | 600V |
| Jaw Opening Size | 30mm |
| Display Count | 10000 Counts |
| Safety Rating (CAT) | CAT III 600V |
| Features | Backlight, Continuity Buzzer |
₹ 2870 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 6 Months |
| Usage/Application | Industrial |
| Digit Display | 3 ½ Digit 2000 counts LCD |
| AC Voltage | 2V / 20V / 200V / 750V. |
| DC Voltage | 200mV / 2V / 20V / 200V / 1000V |
₹ 3030 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 6 Months |
| Usage/Application | Industrial |
| Digit Display | 3-3/4 Digits 3999 Counts LCD Display |
| AC Voltage | 0 – 4V / 40V / 400V / 600V |
| Frequency | 0 – 10 / 100 / 1k / 10 k / 100 k / 1M / 10MHz |
| DC Voltage | 0 – 400mV / 4V / 40V / 400V / 600V |
₹ 2620 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 2 Year |
| Usage/Application | Industrial |
| AC Voltage | 1000V |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Metravi |
The Metravi DT-725 Digital TRMS AC/DC Clamp Meter is a pocket-sized 3-5/6-digit Auto-Ranging Digital Clamp Meter. It has stable performance, high precision & reliability, clear reading LCD Display and overload protection.
Driven by AAA 1.5V battery, the instrument has large screen Backlit LCD display and it boosts power supply by Auto Power Off Function. The meter is easy to carry and is very popular among users.
The instrument’s backlight can be turned on and off automatically after 15 seconds. This meter can be used to measure AC voltage and DC voltage, AC Current and DC Current 600A, Resistance, Capacitance, Diode, Temperature, Continuity test, Square wave output, Frequency measurement and has True-RMS measurement.
The Metravi DT-725 Digital TRMS AC/DC Clamp Meter is a superior tool and an ideal tool for laboratories, factories, radio enthusiasts and hobbyists.
₹ 3260 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 6 Months |
| Usage/Application | Industrial |
| Digit Display | 6000 Counts LCD. T-RMS. |
| AC Voltage | (T-RMS): 0 – 600mV / 6 / 60 / 600 / 750V. |
| DC Voltage: | 0 -600mV / 6 / 60 / 600 / 1000V. |
₹ 6725 / Piece Get Latest Price
| Warranty | 2 Year |
| Usage/Application | Industrial |
| Digit Display | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Metravi |
Nirmal Bengani (CEO)
Galaxy International
B 25 M G ROAD
Raipur - 492001, Chhattisgarh, India