Wholesaler of a wide range of products which include cem - loop psc tester cem dt 5301.
₹ 10660 / Piece Get Latest Price
| Test Type | Loop Resistence |
| Voltage Range | 100 to 240 V |
| Display Type | Digital |
| Material | Iron |
| Loop Range | 0.01 to 20 Ohm |
| Model Name/Number | CEM DT 5301 |
| Brand | Metravi |
| Safety Rating | CAT III 300 V |
| IP Rating | IP65 |
| Country of Origin | Made in India |
| Pack Type | Box |
| Loop Resistance | 20Ω / 200 / 2000Ω |
| Accuracy | ± 2% of F.S ± 5d |
The CEM DT-5301 Loop PSC Tester is the perfect choice, if you’re looking for an accurate and reliable loop impedance tester. It is microprocessor controlled for maximum accuracy, with three LEDs that indicate correct wiring status.
The LOOP impedance measurement range of 2000Ω is carried out with low test current (15mA), meaning you can get an accurate reading without worrying.
It features direct reading of Prospective Short Circuit Current (PSC), safe voltage measurement function, large custom digital display readout. It measures low loop resistance (resolution of 0.01Ω). There is an automatic lock-out if test resister overheats and visual indication of reversed phase and neutral wiring at socket.
Features:
Nirmal Bengani (CEO)
Galaxy International
B 25 M G ROAD
Raipur - 492001, Chhattisgarh, India