Pioneers in the industry, we offer metravi - digital differential pressure meter manometer et 99p, metravi - digital differential pressure meter manometer pm 05 and metravi - digital differential pressure meter manometer pm 01 from India.
₹ 4180 / Piece Get Latest Price
| Pressure Range | 0 to 4 bar |
| Pressure Type | Absolute |
| Accuracy Class | 0.5 % |
| Display Type | Backlit LCD |
| Connection Size | 1/8 inch |
| Power Supply | Battery |
| Mounting | Handheld |
The Metravi ET-99P is a Differential Pressure Manometer and measures Gauge/Differential Pressure from -5000Pa to +5000Pa.
It features 11 selectable units of measure: Pa, hPa, mbar, mmH20, mmHg, inH20, inHg, psi, ozin2, bar, kPa.
Additional features include Data Hold, Auto Power-off with disabling function.
Careful use of this meter will provide years of reliable service.
₹ 4020 / Piece Get Latest Price
| Pressure Range | 0 to 4 bar |
| Pressure Type | Absolute |
| Accuracy Class | 0.2 % |
| Display Type | Backlit LCD |
| Connection Size | 1/8 inch |
| Power Supply | Battery |
| Features | Backlight |
| Mounting | Handheld |
The Metravi PM-05 Manometer measures negative, positive and differential pressure.
Option for 11 measurement units: bar, ozin², psi, mbar, mmHg, cmH2O, ftH2O, kgcm² and kPa.
The battery-powered instrument is equipped with a TPU sheath with a simple hose connection device.
Simple and easy to use, with a clear display, it is an ideal instrument for the HVAC and Automobile Repairing industries. It is suitable for detecting waste gas pressure, engine intake manifold vacuum negative pressure, ventilation duct system pressure and also is ideal for line pressure stress tests during troubleshooting systems.
₹ 10250 / Piece Get Latest Price
| Differential Range | 0–6 kPa |
| Type | Digital |
| Dial Size | 60 mm |
| Process Connection | 1/8 inch BSP |
| Output Signal | 0–10 V |
This Digital Differential Pressure Manometer is used to measure Differential Pressure in the range of 0 – 5 PSI. It also measures in various units like inH2O, PSI, bar, mbar, kPa, inHg, mmHg, OZin2, ftH2O, cmH2O, kgcm2. It features Data Hold, Auto Power Off and RS-232 PC Interface facility.
Applications:
Nirmal Bengani (CEO)
Galaxy International
B 25 M G ROAD
Raipur - 492001, Chhattisgarh, India