Providing you the best range of metravi - multifunction tester uniks rapid pro and cem - multifunction tester cem dt 6650 with effective & timely delivery.
₹ 16360 / Piece Get Latest Price
| Phase | Three Phase |
| Voltage Range | 0.8V – 256V |
| Power Source | Mains |
| Test Type | Voltage Test |
| Model Name/Number | UNIKS RAPID PRO |
| Voltage | AC Voltage: 120V – 265V |
| Usage/Application | Industrial |
| Display Type | LED |
| Safety Rating | CAT III |
| Brand | Metravi |
| Frequency: | 42Hz ~ 69 Hz |
The Metravi UNIKS Rapid PRO Multifunction Installation Tester, is compact and socket sized and performs tests and measurements related to verification of an electrical installation. It can be used as a TRMS Multimeter, a SOCKET TESTER and more, for electrical installations.
UNIKS Rapid Pro Multifunction Installation Tester is the size of a of a socket tester, but, all the required functions dedicated to verifying electrical safety, are available. Speed and precision are the main advantages.
In addition to being used as a TRMS multimeter and socket tester , it allows you to carry out electrical safety tests in accordance with the requirements of the CEI 64-8 standard and compliant with the IEC61557-3 and IEC61557-6 standards.
It tests:
UNIKS Rapid Pro Multifunction Installation Tester is equipped with a 1.77″ TFT colour display , an internal memory for creating REPORTS and a SUPERCAP to power it even if disconnected from the network.
₹ 70520 / Piece Get Latest Price
| Test Type | Voltage Test |
| Phase | Single Phase |
| Voltage Range | 80V to 500V |
| Display Type | LED |
| Power Source | Battery |
| Safety Rating | CAT III |
| Usage | Industrial |
| Type | Multi function Tester |
| Brand | Metravi |
| Color | Black |
| Model | CEM DT 6650 |
The CEM DT-6650 Multifunction Installation Tester comes with a 3.5″ TFT colour LCD display, provides insulation resistance, earth resistance, loop impedance, voltage, RCD, PFG and PSC testing.
It is designed for rugged use with an inbuilt software system and ensures the safety of electrical installations in domestic, commercial and industrial applications. It can ensure that the fixed wiring is safe and correctly installed. It’s fast sampling and dual display, clear symbols and exceptionally wide viewing angle are for easy and safe readings.
The CEM DT-6650 has been designed and built to incorporate all the normal tests associated with multifunction testers, including the very latest advancements in “No Trip Technology” when carrying out Loop Testing on RCD protected circuits, producing fast & accurate results, together with “Auto Testing & Ramp Testing of RCDs”, along with “Earth Resistance Ground Spike Testing” (optional spike kit).
Nirmal Bengani (CEO)
Galaxy International
B 25 M G ROAD
Raipur - 492001, Chhattisgarh, India