Leading Wholesaler of metravi - solar mppt meter pro 20pv new from Raipur.
₹ 4160 / Piece Get Latest Price
| Max AC Current | 1000A |
| Current Type | AC/DC |
| Measurement Type | True RMS |
| Max DC Voltage | 1000V |
| Max AC Voltage | 600V |
| Jaw Opening Size | 30mm |
| Display Count | 10000 Counts |
| Safety Rating (CAT) | CAT III 1000V |
Meter to test Solar Panels. Measures Maximum Power, Peak Power Voltage, Peak Power Current, Open Circuit Voltage and Short Circuit Current. Large, backlit, multi-display. Comes with MC4 test leads and magnetic holder.
The Metravi Pro 20PV Solar MPPT Meter can effectively identify any abnormalities in solar panels by testing their Maximum Power, Peak Power Voltage, Peak Power Current, Open Circuit Voltage, and Short Circuit Current.
Featuring a large display and automatic measurement capabilities, this device conveniently displays all measurement results simultaneously.
The Metravi Pro 20PV Solar MPPT Meter’s portable design enables easy carrying, greatly enhancing the operational and maintenance efficiency for Photovoltaic and Solar Panel manufacturers, installers, and end users.
Features:
Nirmal Bengani (CEO)
Galaxy International
B 25 M G ROAD
Raipur - 492001, Chhattisgarh, India