Wholesaler of a wide range of products which include metravi - tachometer nctm 500, metravi - tachometer nctm 1000, metravi - tachometer dt 2235 and metravi - tachometer nctm 2000.
₹ 2010 / Piece Get Latest Price
| Measurement type | Non contact |
| RPM range | 10-99999 RPM |
| Resolution | 1 RPM |
| Accuracy | ±0.02% rdg |
| Display type | Backlit LCD |
| Power supply | Battery |
| Housing material | ABS |
The Metravi NCTM-500 Non-contact type Tachometer is a reliable device used to measure rotation speed of motors and other machines. This device is able to display results in RPM or revolution count. I
The Metravi NCTM-500 Non-contact type Tachometer is able to safely measure rotational objects through a non-intrusive method and features a Counter, Data Hold, measures from a distance of 50mm to 200mm, up to 99999 RPM and 99999 Counts.
It is used to measure rotational speed in a wide range of applications, in bikes, cars, boats and airplanes and it can help measure the Speed of the respective vehicles.
It is also used to check RPM and other spinning measurements of various types of equipment, like conveyors, windmills, rotary feeders, grinders, dryers, cooling equipment, augers and elevators.
Some common industries that use these devices include power plants, recycling facilities, chemical plants, automotive plants, material handling, food/beverage manufacturing, paper mills, textile mills, etc.
₹ 3200 / Piece Get Latest Price
| Measurement type | Non contact |
| RPM range | 10-99999 RPM |
| Resolution | 0.1 RPM |
| Accuracy | ±0.02% rdg |
| Display type | Backlit LCD |
| Power supply | Battery |
| Operating temp | 0-50 °C |
| Mounting type | Handheld |
The Metravi NCTM-1000 Non-contact type Tachometer and Counter features Max / Min . Last Data Record and measures 2 to 99,999 RPM and 1 to 99,999 Counts.
It provides fast and accurate non-contact RPM and TOT measurements of rotating objects by using reflective tape on object to be measured and pointing with the laser.
Features:
₹ 2950 / Piece Get Latest Price
| Measurement type | Non contact |
| RPM range | 0-99999 RPM |
| Resolution | 1 RPM |
| Display type | Backlit LCD |
| Accuracy | ±0.02% rdg |
| Power source | 9 V battery |
| Mounting type | Handheld |
₹ 5740 / Piece Get Latest Price
| Measurement type | Non contact |
| RPM range | 0-99999 RPM |
| Resolution | 0.1 RPM |
| Display type | Backlit LCD |
| Accuracy | ±0.1% rdg |
| Power source | 9 V battery |
| Mounting type | Handheld |
The Metravi NCTM-2000 Contact and Non-contact Combined Tachometer provides fast and accurate contact and non-contact RPM and surface speed measurements of rotating objects.
It counts how quickly a rotating object completes a full spin or how many times it rotates within a minute. This count is then used to measure the equipment’s rotational speed.
The Metravi NCTM-2000 Contact and Non-contact Combined Tachometer features Max/Min, Last Record. Measures 20,000 RPM in contact mode and 99,999 RPM in non-contact mode along with Rotation Speed, Total Revolution, Frequency, Surface Speed and Length.
Features:
Nirmal Bengani (CEO)
Galaxy International
B 25 M G ROAD
Raipur - 492001, Chhattisgarh, India