Providing you the best range of metravi - two pole voltage tester pro elec+, metravi - two pole voltage tester pro ets, metravi - two pole voltage tester pro ets+ and metravi - two pole voltage tester pro m80 with effective & timely delivery.
₹ 5740 / Piece Get Latest Price
| Tester Type | Two Pole Tester |
| Measurement Type | AC/DC Voltage |
| Voltage Range | 3 kV |
| Body Material | PVC |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
| Brand | Metravi |
| Warranty | One year against manufacturing defects |
| Display | Backlit LCD, 1999 dots backlit LCD |
| Dust & Water Proof | IP64 |
₹ 7540 / Piece Get Latest Price
| Tester Type | Two Pole Tester |
| Measurement Type | AC/DC Voltage |
| Voltage Range | 100-1000 V |
| Body Material | Plastic |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
| Brand | Metravi |
| Colour | Blue-Black |
| Warranty | One year against manufacturing defects |
| Model | ETS, PRO ETS |
The Metravi PRO ETS Smart Electrical Tester is everything that the electrician needs on the job site, in a size that fit even in cargo pant pockets.
It is a professional voltage tester with LED chain, certified according to EN-61234, and allows you to measure AC current through the open jaw!
It is an Universally applicable tester for Voltage, AC Current, Continuity and Rotary Field testing with various additional features.
The Metravi PRO ETS Smart Electrical Tester is made in GERMANY according to the latest safety regulations and guarantees safe and reliable working. It complies with the standards for two pole voltage testers, EN61243-3:2014.
Features & Functions:
₹ 8200 / Piece Get Latest Price
| Tester Type | Two Pole Tester |
| Measurement Type | AC/DC Voltage |
| Power Source | Battery |
| Features | Non Contact |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Industrial |
| Brand | Metravi |
| Display | 4 digit 7 segment Backlit LCD |
| Voltage Indication | Buzzer & Vibration if Voltage is higher than 50V AC or 120V DC |
| ELV Indication LED | >50V AC; < 120V DC |
The Metravi PRO ETS+ Smart Electrical Tester is everything that the electrician needs on the job site, in a size that fit even in cargo pant pockets.
It is a professional voltage tester with LED chain, certified according to EN-61234, and the only Tester in the world that also allows you to measure DC current through the open jaw!*
It is an Universally applicable tester for Voltage, Current, Continuity and Rotary Field testing with various additional features.
The Metravi PRO ETS+ Smart Electrical Tester is made in GERMANY according to the latest safety regulations and guarantees safe and reliable working. It complies with the standards for two pole voltage testers, EN61243-3:2014.
Features & Functions:
₹ 6560 / Piece Get Latest Price
| Tester Type | Two Pole Tester |
| Measurement Type | AC/DC Voltage |
| Voltage Range | 1500V |
| Usage | Industrial |
| Insulation Category | CAT IV |
| Brand | Metravi |
| Power Source | Battery |
Nirmal Bengani (CEO)
Galaxy International
B 25 M G ROAD
Raipur - 492001, Chhattisgarh, India